Category: Uncategorized

SHS Third Quarter Honor Roll

SHS Third Quarter Honor Roll

Straight A

 

Seniors

Abby Anderson

Hannah Hollcraft

Jordan Tomkinson

Jade Zimprich

 

Juniors

Lily Grossbauer

Gabriel Suda

William White

Lily Zimprich

 

Sophomores

Sydney Anvinson

Macyn Bloom

Katie Brindamour

Ivy Edwards

John Fontaine

Benjamin Goetz

Mallory Howe

Caden Knutsvig

Maria Kroeber

Madalin Mitzel

Aaron Steckman

 

Freshmen

Paige Brandner

Cloe Hanson

Isabella Knudson

Dana Walski

 

8th Grade

Andrew Cantera

Samuel Gapp

Kannon Knutsvig

Sophia LeMire

Grace Miller

Caden Reimer

Benjamin Ross

Madeline Stangl

Isaac Telle

Diego Torres

 

7th Grade

Emma Anderson

Breck Bloom

Elizabeth Goetz

Avery Horken

Justin Schepp

Magdalene Spicer

Daniel Suda

Haley Vonasek

Audrey Zavoral

Abigail Zwilling

 

A Honor Roll

 

Seniors

Noah Chine

Kloe Wavra

 

Juniors

Brenden Bethke

Jiejun Chen

Emma Jordet

Sarah Kraft

Jessica Remer

Evan Sczepanski

John White

 

Sophomores

Lucy Bevelacqua

James Fontaine

Chenzhu Guan

Eric Mykleseth

Grace Roberts

Kaitlyn Werner

 

Freshmen

Aubre Bergum

Anna Bevelacqua

Jacob Kraft

Sydney Lloyd

Kyra Majors

Dustin Ringuette

Adam Sczepanski

Beau Votava

Gage Wavra

Gabriella Zimprich

 

8th Grade

Madison Armstrong

Samuel Brindamour

Levi Dallum

Sophie Evavold

Gianna Hollcraft

Victoria Keller

Grace Loeslie

Zachary Martin

Cullen Rohrich

Zachary Stocker

Grace Vonesh

Landon Walker

Isaac Zavoral

 

7th Grade

Ella Adolphson

Cassidy Anderson

Anthony Burkel

Alexander Hart

Estelle Kuhlman

Julia Lee

Mark Novak

Onalee Shogren

Noah Thompson

Lauren Tran

Tara Walski

 

B Honor Roll

 

Seniors

Jaxon Bergum

Tanner Brundin

Spenser Evens

Jack Gerber

Chelsea Greer

Molly Hanson

Jr., LaBine

 

Juniors

Dustin Brandner

Ian Evavold

Zyan Greer

Ireland Hanson

Jonathon Lee

Oscar Ortiz III

Jacob Schepp

James Votava

 

Sophomores

Naomi Lee

Andrew Ogaard

Adam Shea

Michael Suda

Luke Thompson

 

Freshmen

Samuel Modeen

Harmon Swiger

Jack Zavoral

 

8th Grade

Nicholas Brundin

Avery Harsell

Clay LaBine

Tucker Pederson

Kaden Schauer

Madison Steckman

Kobe Tomkinson

Maria Wharam

 

 

7th Grade

Peter Gergen

Shayleigh Hanson

Mantana Jorgenson

Larissa Osowski

Elizabeth Siemers

Charlotte Whiting

 

Catholic Schools Week 2018 Schedule

Catholic Schools Week 2018 Schedule

CoverPhoto

Sacred Heart is looking forward to Catholic Schools Week which runs January 28th-February 3rd! National Catholic Schools Week is the annual celebration of Catholic education in the United States. The theme for 2018 is “Catholic Schools: Learn. Serve. Lead. Succeed.” Sacred Heart and our Grand Cities Catholic Schools friends at Holy Family – St. Mary’s Catholic School & St. Michael’s Catholic School will observe the annual celebration week with Masses and activities for students, families, parishioners and community members. Through these events, our schools focus on the value Catholic education provides to young people and its contributions to our church, our communities, and our nation.

January 28, Sunday

  • Knights Pancake Breakfast and Free throw contest
  • 7:30 am, 9:00 am and 10:30 am Mass – Students participating
  • 12:00 noon Knights of Columbus Free throw competition

January 29, Monday, Character Day (dress as one of your favorite Characters)

  • 9:42- Praise and Worship Kick Off K-12
  • Grand Cities Catholic Schools Staff Social at Holy Family 4:00 pm
  • Girls Basketball vs. Northern Freeze (Home) JH 5:30/JV 6:00/V 7:30

January 30, Tuesday, Spirit Day

  • Pastries with Parents 7:30-8:10 am; Face Painting by Student Council, a free will offering will be accepted for the Back-Pack Program.
  • Kooky Olympics K-6 at 2:15 pm
  • HS Juniors to Holy Family to help with the Read-a-thon dismiss at 2:00
  • Rome Pilgrims Spaghetti Dinner 5:00pm–7:00pm
  • Girls Basketball vs. Stephen-Argyle (Stephen-Argyle) 7th grade begins at 5:00 the rest will follow
  • JH Boys Basketball vs. Crookston (Home) 7th 4:30/8th 5:30
  • BB vs. Badger-Greenbush/Middle River (H) C Team 5:00/JV 6:00/V7:30

January 31, Wednesday, Comfy Day

  • Know Your Faith Competition in Dickenson, ND
  • 1:00-3:20 Movie, Cars III, in the Gym K- 12. Popcorn and beverages will be sold by the NHS for $1.00. Students are invited to bring a pillow and blanket.

February 1, Thursday, Color Day (each grade will have a specific color to wear)

  • Get up and Move Day (Music Plays EVERYONE dances throughout the day)
  • 6th grade Parents vs. Students Basketball at 2:15 pm; K-6 cheer on the 6th graders
  • HS Seniors to St. Mike’s to read at 1:30
  • Girls Basketball vs. Goodrige/Grygla-Gatzke (Home) JH 5:30/JV 6:00/V 7:30

February 2, Friday, Dress Up Day!

  • High School Science Club at the Science Olympiad bus leaving at 7:00am
  • 9:35-10:05 High School Students read with our Elementary students.

11th grade read to Kindergarten (Cariveau all go to Hammond, Gergen Jrs. to Seubert, Walker all to Seubert, Andrys Jrs. to Hammond)
10th grade read to 4th graders (All students go to Mrs. Johnson, some might need to be partnered.)
9th graders read to 3rd graders (Miss Bauer please split and send half to Lemire and half to Hoefs)
8th graders read to 2nd graders (Garritson to Kappes, Mattingley to Lang)
7th graders read to 1st graders (Pieper to Schroeder, Lund to Roberts)
The seniors will be facilitating the Lectio Divina with 5th and 6th graders.

  • Grand Cities Catholic School Mass at SHS at 1:15 pm – students should be dismissed at 1:00 pm
  • Boys Basketball vs. Clearbrook-Gonvick (Clearbrook) JV 6:00/V 7:30.

February 3rd, Saturday

  • Boys C Team Tournament at Fosston HS
  • Boys Varsity Event vs. Win-E-Mac at Grand Forks Central 12:30.
Sacred Heart School 2017-18 First Quarter Honor Roll

Sacred Heart School 2017-18 First Quarter Honor Roll

Straight A Honor Roll

12th Grade

Kloe Wavra

Jade Zimprich

 

11th Grade

Jiejun Chen

Gabriel Suda

Lily Zimprich

 

10th Grade

Sydney Anvinson

Macyn Bloom

Katie Brindamour

Ivy Edwards

John Fontaine

Benjamin Goetz

Mallory Howe

Caden Knutsvig

Maria Kroeber

Madalin Mitzel

Aaron Steckman

 

9th Grade

Aubre Bergum

Paige Brandner

Cloe Hanson

Isabella Knudson

Dana Walski

Gabriella Zimprich

 

8th Grade

Andrew Cantera

Samuel Gapp

Gianna Hollcraft

Kannon Knutsvig

Sophia LeMire

Zachary Martin

Grace Miller

Caden Reimer

Madeline Stangl

Isaac Telle

Diego Torres

Landon Walker

 

7th Grade

Emma Anderson

Breck Bloom

Elizabeth Goetz

Avery Horken

Magdalene Spicer

CadenceSue Starnes

Daniel Suda

Noah Thompson

Audrey Zavoral

Abigail Zwilling

 

A Honor Roll

12th Grade

Abby Anderson

Jaxon Bergum

Noah Chine

Spenser Evens

Chelsea Greer

Hannah Hollcraft

Ross LaBine Jr.

Ian Sczepanski

Jordan Tomkinson

 

11th Grade

Brenden Bethke

Dustin Brandner

Zyan Greer

Lily Grossbauer

Ireland Hanson

Emma Jordet

Jessica Remer

Jacob Schepp

John White

 

10th Grade

Lucy Bevelacqua

Chenzhu Guan

Andrew Ogaard

Adam Shea

 

9th Grade

Anna Bevelacqua

Jacob Kraft

Sydney Lloyd

Kyra Majors

Dustin Ringuette

Adam Sczepanski

Ronnie-Sue Starnes

Gage Wavra

 

8th Grade

Madison Armstrong

Samuel Brindamour

Emma Cavalli

Levi Dallum

Sophie Evavold

Victoria Keller

Elijah Kolstoe

Grace Loeslie

Cullen Rohrich

Benjamin Ross

Madison Steckman

Zachary Stocker

Kobe Tomkinson

Isaac Zavoral

 

7th Grade

Ella Adolphson

Cassidy Anderson

Shayleigh Hanson

Alexander Hart

Estelle Kuhlman

Mark Novak

Lauren Tran

Haley Vonasek

Tara Walski

 

B Honor Roll

12th Grade

Tanner Brundin

Jack Gerber

Molly Hanson

Lauryn Larson

Ian Evavold

Sarah Kraft

Jonathon Lee

Oscar Ortiz III

Evan Sczepanski

William White

 

10th Grade

James Fontaine

Ezrabella Haas

Naomi Lee

Eric Mykleseth

Harrison Punton

Grace Roberts

Michael Suda

Luke Thompson

Kaitlyn Werner

 

9th Grade

Danaeya Martinez

Harmon Swiger

Beau Votava

Jack Zavoral

 

8th Grade

Hunter Baker

Carson Belbas

Nicholas Brundin

Avery Harsell

Clay LaBine

Tucker Pederson

Grace Vonesh

Maria Wharam

 

7th Grade

Colton Bjorge

Anthony Burkel

Julia Lee

Samantha Mondry

Elizabeth Siemers

 

WelCore Flu Shot Clinic at SHS

WelCore Flu Shot Clinic at SHS

Sacred Heart will be hosting the WelCore Health and Influenza Vaccine Clinic on Tuesday, October 10th (Elementary students 1-2pm, High School students 2-3pm, and open to the public from 3-4pm). We ask that if you wish to have your child that is younger than third grade vaccinated please make arrangements to accompany them to the clinic or come at the 3-4pm timeslot which is open to the public. We had some very scared students in the younger grades last year. We would like to prevent any unnecessary stress for our students.

PARENTS MUST SEND THIS FORM WITH THEIR CHILD!

2017_Welcore Flu Shot Clinic

Science “Tricks and Treats” Night for K-6 and Science Club (7-12)

Science “Tricks and Treats” Night for K-6 and Science Club (7-12)

Science Night Flier & FAQ

Science Night Form

SCIENTIFIC METHOD

Sacred Heart Science Club Presents…

Science “Tricks and Treats” Night

Students (K-6) are invited to participate in Science Night, an evening to exhibit the results of their own scientific investigations.
Tuesday, October 24, 2017
5:00pm: Set up in social hall
5:30-6:00pm: Poster presentations
6:00-7:00pm: Science demonstrations/activities
Q: Is this a science fair?
A: It’s set up like a science fair, but there is no judging.
Q: What topics can I investigate?
A: Music, sports, electricity, environment, chemistry, cooking, computers, behavior, biology…any of these can be a starting point for a science fair project!
Q: What is the format?
A: You can do an experiment, investigate something that interests you, or display a special collection.
Q: Can parents help?
A: YES! This is an out-of-school activity. We hope parents will be involved in helping their students. It can be fun for the whole family.
Q: Where can I find ideas?
A: Internet, books (SH library, public library), science club members*.
Two excellent internet resources are:
www.sciencebuddies.org
www.sciencefaircentral.com
*The High School Science Club will be available every Wednesday and Thursday from 3:30-4:30 in Room 214 (Second Floor Miss Bauer’s Room) to help students with ideas, experiments, project write-up, and poster making*
Questions: Sarina Bauer 218.773.0230 ex. 214 sbauer@sacredheartegf.net